ireal
04 خرداد 1402 - 11:09

تلاش «بچه زرنگ» ایجاد ارتباط کودکان با امام رضا(ع) است

در چهارمین شب از رویداد ۶۰ سال سینمای ایران و ارادت به امام رضا(ع) از سری برنامه های جشنواره فیلم کوتاه رضوی انیمیشن «بچه زرنگ» ضمن اکران در پردیس سینمایی مهرکوهسنگی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، برنامه 60 سال سینمای ایران و ارادت به امام رضا(ع) در چهارمین شب از ایام دهه کرامت میزبان عوامل انیمیشن «بچه زرنگ» بود. اکران این انیمیشن که در پردیس سینمایی مهر کوهسنگی صورت گرفت با استقبال خیل عظیمی از خانواده ها به همراه کودکانشان روبه‌رو شد. 

حامد جعفری، تهیه کننده این انیمیشن در نشست نقد و بررسی در خصوص سوژه‌یابی و طرح موضوع «بچه زرنگ»، اظهار داشت: طرح و ایده این انیمیشن و همچنین دیگر آثار تولیدی از جمله فیلشاه از خارج مجموعه به ما پیشنهاد شده است. ما معتقدیم که انیمیشن یک کار جمعی است و برای طرح کار عده‌ای دورهم جمع می‌شوند و طرح ارائه شده را پرورش می‌دهند تا  بیشترین تاثیر و ضریب نفوذ را در مخاطب داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ما به دنبال این هستیم تا در انیمیشن از الگوهای ملی مذهبی استفاده کنیم، افزود: در واقع هر کاری یک جهان‌بینی دارد که ناشی از سازندگان آن است و نگاه و فرهنگ مردم ما به موضوعات مرتبط با دین و مذهب است، لذا تلاش ما در این بود تا در تولیدات خود از این فرهنگ الگوبرداری کنیم.

جعفری با اشاره به توانمندی بالای ایران در تولید انیمیشن ابراز کرد: بسیاری از آثار خارجی که تولید می شود کمپانی آن مربوط به یک فرد ایرانی است.

وی با اشاره به تجربه انباشته در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تجربیات گروه هنرپویا در انیمیشن‌‌های سینمایی شاهزاده‌ روم و فیلشاه و استفاده از آن در ساخت بچه زرنگ  عنوان کرد: با توجه به اینکه نسل ما با شخصیت‌های انیمیشن‌‌های خارجی رشد کرده است، لذا باید تلاش کرد تا کودکان نسل حاضر با شخصیت‌های کارهای ایرانی پرورش یابند.

تهیه کننده بچه زرنگ تصریح کرد: در شاهزاده رم نمایش‌های محدودی در کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، استرالیا، عراق، کویت و کانادا داشتیم که درآمد قابل توجهی داشت و در فیلشاه تلاشمان این بود که به اکران سراسری تبدیل شود.

وی با بیان اینکه بچه زرنگ در دو نسخه ایرانی و ویژه مسلمانان و غیرمسلمانان با خط فکری خود تهیه می‌شود، افزود: تلاش داریم به منظور اکران‌های گسترده با پخش کننده‌‌های بین‌المللی ارتباط برقرار کنیم.

جعفری به لزوم تیپ‌سازی در حوزه دوبله کودکان تاکید و ابراز کرد: در بچه زرنگ از لهجه و گویش‌‌های مختلفی استفاده کردیم از جمله گویندگی هومن حاجی عبداللهی که سبب جذابیت بیشتر اثر برای بزرگتر ها نیز شد، همچنین در خصوص ریتم کار، قاطبه مخاطب و بازخورد آن بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: خط فکری ما در بچه زرنگ نشان دادن خطای محسن در آوردن ببر به شهر است. در نشان دادن این خطا حجم زیادی از روایات امام رضا(ع) در مورد محطی زیست داریم که در واقع موضوع مترقی است.

بچه زرنگ ادامه داد: در پروژه این انیمیشن تلاش کردیم در فضای امروزی قصه را برای کودکان روایت کنیم تا برایش ملموس‌تر باشد. در واقع ما به دنبال ایجاد ارتباط بین مخاطبین خود و الگوهای پذیرفته شده و غیرقابل خدشه در جامعه بودیم و  این الگوها همان ائمه معصوم ما هستند که از هرگونه خطای و لغزشی مبرا هستند.

وی افزایش تالیفات انیمیشن را مستلزم سیاست‌گذاری فرهنگی و عملکرد مسئولین دانست و گفت: بهتر است تکیه دولت و حاکمیت به سمت حمایت کمپانی‌ها برود.

جعفری با اعلام اکران عمومی بچه زرنگ در فرصتی مناسب، از ساخت سریالی در امتداد قصه فیلم و پخش آن پس از اکران عمومی یاد کرد. پویانمایی سینمایی بچه زرنگ برای نخستین بار در چهارمین روز از چهل و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به نمایش درآمد. این انیمیشن توسط مجموعه هنرپویا تولید شده است و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجموعه هنر پویا به عنوان تنها سرمایه‌‌گذاران این فیلم سینمایی معرفی شده‌اند.

به گزارش تسنیم، بچه زرنگ یک فیلم پویانمایی بلند ایرانی در ژانر ماجراجویی به کارگردانی مشترک بهنود نکویی، محمدجواد جنتی و هادی محمدیان و تهیه‌کنندگی حامد جعفری محصول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و گروه هنر پویا در سال 1401 است. در این انیمیشن «محسن» پسر بچه‌‌ای است که عاشق ابر قهرمان‌ های فیلم‌ها است و همیشه تلاش می‌ کند تا با وسایل ابرقهرمانی‌‌اش به هر کس و هر چیزی کمک کند، اما در یک اتفاق نادر، محسن با حیوانی مواجه می‌‌شود که از گونه حیوانات منقرض شده ایران است. محسن تصمیم می‌‌گیرد تا به آن حیوان هم کمک کرده و او را به زادگاهش باز گرداند، اما سفر به دل جنگل، نبرد با شکارچیان و رویارویی با حیوانات منقرض‌ شده دیگر، شروع یک ماجرای پیچیده برای محسن است. این پویانمایی پایان بندی مرتبط با علی بن موسی الرضا(ع) دارد.

انتهای پیام/282/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237486